Neustále hľadáte inšpiráciu? Skúste náš LB* Insights newsletter. Žiadne omáčky, iba postrehy, ktoré vám dajú novú perspektívu.

Väčšina efektívnych dizajnérov (a za seba môžem povedať, že aj developerov) sníva o robustnom dizajn systéme. Takom, ktorý by obsahoval čo najviac komponentov, ktoré sú prepoužiteľné v rôznych produktoch. Aby to docielili, niektoré organizácie konajú predčasne – do dizajn systému pridávajú komponenty ešte skôr, než si ich overia v živej prevádzke.

Stalo sa nám to aj v Lighting Beetle*. Klient budoval viacero produktov naraz a dizajnéri prišli s návrhom priniesť do dizajn systému komponent, ktorý by bol naprieč týmito produktmi prepoužiteľný.

Project first approach umožňuje budovanie udržateľného dizajn systému aj s menším tímom.

A tak sme sa do toho pustili. Komponent sme navrhli, vybudovali, zdokumentovali v dizajn systéme – a pri implementácii sme narazili na technické požiadavky, ktoré neboli kompatibilné s našou predchádzajúcou predstavou.

Kým sme problém fixovali, dizajnové požiadavky na produktoch sa v agilnom procese už stihli zmeniť. A tak z vynaloženej práce neprosperoval nik – ani produkt, ani dizajn systém, ani frustrovaní developeri, manažéri, tím…

Pri budovaní dizajn systému sa nám osvedčil prístup "project first". Aby som vám ho vysvetlil, pomôžem si analógiou s ozubenými kolieskami.

Dizajn systém ako švajčiarske hodinky

Podobne ako pri švajčiarskych hodinkách, aj dizajn systém sa pri tejto metafore spolieha na dobre namazané ozubené kolieska rôznych veľkostí.

Samotný dizajn systém predstavuje hlavné, stredové koliesko. To je najväčšie, najstabilnejšie, pomaly sa točiace, lebo aj dizajn systém by mal byť stabilnou súčasťou organizácie, ktorá sa často nemení, iba iteruje. Pre správne fungovanie dizajn systému je dôležitá aj robustná dokumentácia, ktorej rozumejú všetci, ktorí s dizajn systémom pracujú.

Okolo dizajn systému sú potom menšie kolieska, ktoré predstavujú jednotlivé produkty, respektíve projekty, ktoré sa na produktoch dejú. Tieto kolieska sa točia rýchlejšie, pretože musia rýchlo reagovať na potreby používateľa či technológie.

Výhody project first prístupu

Validácia

Keď chceme skúšať dizajnové zmeny, nasadíme ich na menších kolieskach – projektoch. Rýchlo dostaneme spätnú väzbu od používateľov, pričom sa nemusíme báť toho, že hneď ovplyvníme celý ekosystém. Dizajnéri môžu bezpečne experimentovať a do dizajn systému sa dostávajú iba komponenty, ktoré boli otestované skutočnými zákazníkmi.

Efektivita

Ak sa nové prvky z dizajnu osvedčia a vieme ich použiť aj na iných projektoch, prichádza na rad implementácia. Prenesieme osvedčené komponenty do dizajn systému, čím sa zvyšuje jeho robustnosť a využiteľnosť. Budúce projekty vieme tvoriť z otestovaných komponentov a ušetríme čas pri dizajnovaní aj vývoji.

Štandardizácia vyžaduje svoj čas a úsilie. Výsledkom je však konzistentný dizajn naprieč všetkými produktmi, ktorý nie je ohrozený neustálymi zásahmi. A to vám pomôže zvýšiť spokojnosť medzi zákazníkmi, ale aj medzi tvorcami vašich produktov.

Podnietil vás tento článok? Je z nášho LB* Insights newslettera. Vyskúšajte ho.